MPLS-based Layer 2 Virtual Private Networks

L2VPN Paketi:

Tunnel Başlığı + VC Etiketi + Control Word + L2 PDU :

Control Word :  Cisco’da default kullanılıyor. Ayrıca ECMP MPLS load balancing uygulamalarındaki sorunlar için alternatif bir çözüm olabilir (mpls flow label , enthopy label’a alternatif).

VC type 4 :  Vlan mode, vlan id ile service eşleştirir. (internetworking vlan komutu ile belirlenir)

VC type 5 : Ehternet port mode. Vlan ile gelmiş veya gelmemiş önemli değil. Gelen tüm paketleri service ile eşleştirir. (internetworking ethernet komutu ile belirlenir).

Cisco default vc type 5 kullanır. Karşı taraf destekliyor ise vc type 5 olarak pseudowire kurulur. Desteklemiyor ise vc type 4 olarak kurulur.

Ayrıca kontrol protocollerininde iletimi ile ilgili özellikle ile STP, tasarım sorunlarına dikkat etmek gerekir.

https://supportforums.cisco.com/document/92621/asr9000xr-migrating-ios-ios-xr-starting-guide

Pseudowire kurulamamasının genel nedenleri, vc type eşleşmemesi veya MTU eşleşmemesidir.

EVC ile etkileşimi :

ingress yönünde yapılan vlan işlemlerinden pse haberi olmaz. Bir birlerinden bağımsızdırlar. Dolayısı ile psu type 4 (vlan mode) kullanılması durumunda geçici bir vlan pakede atanır. Çünkü ingress yönünde yapılan işlemler sonucunda pakedin başında bir vlan header’ı olmıyabilir.

MTU : Backbone’daki MTU bilmenin veya sinyalleşmenin yolu yok. Dolayısı ile ingress ve eggress MTU aynı olmalı aksi takdirde pseudowire kurulmaz. Bir taraf gigabit port bir taraf ethernet olabilir. Bu durumda yüksek MTU ucun, MTU değeri düşük olan ucunkine getirilmelidir.

IOS üzerinde MTU değeri ana interface MTU değerinden alınır. Dolayısı ile subinterface bağlı olduğu vc farklı bir değer kullanıyor ise bu xconnect komutundan sonra MTU girilerek ayarlanabilir.

Normal ethernet pakedi için MTU : 1514, tek vlan ile 1518 ve çift vlan 1522 olarak ayarlanabilir.

EVC kullanılması durumunda bu değer otomatik olarak hesaplanır (vlan eklemesi, çıkartılmasına göre).

IOS XR :

 

xconnect altında mtu girilebilir.

Leave a Reply