Ethernet Devrelerinde Yedeklilik

Günümüzde satın alınan ethernet devreleri, birden fazla cihaz üzerinde geçmektedir. Dolayısı ile tanımlanan devrede yolunda ortada bir yerde bir cihazın gitmesi durumunda, müşteri CPE’leri bunu anlıyamaz. Zira kendi devreleri halen up durumdadır.

ethernet devrelerinde yedeklilik - Hata durumu

 

 

 

Ayrıca ethernet devresinin çalışma istatistikleride bir şekilde raporlanmalı ve izlenmelidir. Bir ethernet network’ünde IP network’üne benziten işlevlere gerek vardır. Bunların ping, traceroute, autoconfiguration gibi konulardır.

 

Bu konular Ethernet LMI/OAM ve CFM başlıkları altında incelenir. Aşağıdaki linker bu konuda yeterince bilgi veriyor. E-LMI ve OAM yerel link üzerinde tanımlıdır. CFM ise uçdan uca devre bilgilerini içerir.

Eğer devre taşıma için uç’dan uça MPLS kullanılıyor ise, P2P hatlar için remote port shutdown özelliği kullanılabilir. Bu durumda karşı ucun durumu yerel interface yansıtılır (sadece port mode’için). Link üzerin LFP kapatılır ve yerel karşı uç inteface’i up-down olarak görür.

Eğer vlan mod’da bu özellik kullanılmak isteniyor ise, karşı uç ile E-LMI kullanılmalı ve MPLS Pseudowire status bilgisi E-LMI mesajları içerisinde karşı tarafa iletilmelidir.

ethernet devrelerinde yedeklilik - Transpot tipleri

Eğer tüm bunlar yapılamıyor ise, iki uç noktasındaki CPE arasında BFD çalıştırılabilir ve arkada konuşulen routing protokolü veya static route’larda bu BFD ile izlenebilir.

ethernet devrelerinde yedeklilik - BFD

Layer 3 yedekliliğinde LISP’de kullanılabilir. Fakat CPE’lerde LISP desteği ve ISP tarafında LISP proxt router desteği gereklidir.

Ethernet OAM – Technical Overview and Deployment Scenarios

Redundancy Mechanisms for Carrier Ethernet Networks and Layer 2 VPN services

Understanding the Benefits of Ethernet OAM

Designing Layer 2 Networks – Avoiding Loops, Drops, Flooding

Routed Fast Convergence and High Availability

Carrier Ethernet Transport Architectures

Leave a Reply